حمام علیقلی

حمام علي‌قلي‌آقا در بافتي چند صد سـاله و در محلـه‌اي به‌ همين نام، حد فاصـل خيابان مسجد ‌سيد، خيابان جامي و چهارباغ پائين قرار دارد. علي‌قلي‌آقا، از درباريان و شاهزادگان دربار شاه‌ سليمـان و شاه سلطان‌ حسيـن صفـوي در اوايل قرن دوازدهم هجري، باني ساخت مجموعه‌ اي متشكل از بازار، چهارسوق، مسجد، سرا و حمام شد كه با زيبايي‌هاي منحصر‌به‌ فرد خود، به‌گونه‌اي موزه معماري است. بناي حمام با مساحتي نزديك به ۱۲۰۰ متر‌مربع از دو مجموعه با نام‌هاي حمام بزرگ و حمام كوچك تشكيل شده‌ است. فضاهاي حمام كوچك و بزرگ شامل: بينه‌هاي هشت‌گوش و مربع‌شكل، گرمخانه‌ها، خلوت و چال‌حوض كه از شاخص‌ترين عناصر فضايي اين حمام است،مي‌باشد. از ويژگي‌هاي خاص و معمارانه اين حمام تزئيناتي زيبا است كه در سه دوره‌ي صفوي، قاجار و پهلوي شكل گرفته و اكنون جزئي از اين بناست. با اتمام احيا و مرمت اين بنا در سال ۱۳۸۳، حمام علي‌قلي‌آقا، فعاليت موزه‌اي خود را در نوروز ۸۴ آغاز كرد.
    نسبت واژه‌اي موزه بر كنار حمام علي‌قلي‌آقا مي‌تواند حيات شايسته‌اي را بيافريند، حياتي كه به جهت تعلق داشتن به يك جريان مولد فرهنگي بايد پنجره‌اي باشد كه مي‌توان از آن به افق‌هاي دوردست در عرصه‌ي معماري، موزه و به‌طور كلي هر آن‌چه كه در چرخه‌ي آفرينش فرهنگي است، نگريست.
 موزه‌حمام علي‌قلي‌آقا با توجه به نوع بنا و محورهاي يادشده، در بخش معرفي و آموزش و پژوهش، فعاليت‌هاي خود را بر روي هنر معماري و هنرهاي وابسته‌ي ديگر معطوف نموده است تا بتواند در يك فرايند پويا، مخاطب‌شناسي درستي را انجام داده تا خوراك فكري درخوري را براي بازديدكنندگان فراهم نمايد

1397/06/03
منبع : عباس سبک پا.زمان گشت
تعداد بازدید 610
زمان گشت- zamangasht.blogfa.com-ترانسفر فرودگاه    مجله
درباره ما

زمان گشت از سال 1383 فعالیت خود را آغاز نموده که بصورت کاملا تخصصی خدمات ترانسفر و گشت را ارائه مینماییم. تمامي فعالیتهای مربوط به رزرو این سامانه، دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های اين سايت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

ارتباط با ما

مشهد - خيابان خرمشهر - بين خرمشهر 2و4 - پلاک 30- طبقه سوم - زمان گشت - تلفن تماس : 3-05138534701

صاحب امتیاز:عباس سبک پا

info@zamangasht.com

نماد اعتماد الکترونیکی
نماد اعتماد نشانه امنیت خرید شماست
شماره حساب ها
ملت
عباس سبک پا
4273617984
ملت
عباس سبک پا
5415236247
!BEGIN RAYCHAT CODE-->